Andijon viloyatida yakshanba kuni Z. M. Bobur nomidagi dam olish bog‘i («Bog‘ishamol») hududida ichida odamlar bo‘lgan attraksion qulab tushdi. Guvohlar hodisa oqibatida kamida yetti kishi jabrlanganini ma’lum qilishdi.
Andijon viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi tasdiqlashicha, 26-aprel kuni bog‘dagi attraksionlardan birida metall konstruksiya sinib ketgan. Idorada aniqlik kiritilishicha, «ikki nafar fuqaro yengil tan jarohati olgan va ularga malakali tibbiy yordam ko‘rsatilgan».
Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, qulash attraksionning zanjiri uzilib ketganidan so‘ng sodir bo‘lgan, natijada konstruksiya yiqilgan. Ijtimoiy tarmoqlarda ham attraksionning yerga sochilib ketgan qismlari ko‘rinadigan videolar tarqaldi.
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari attraksionlarning bir qismi go‘yoki tekshiruvdan o‘tmaganini ham ta’kidlashmoqda, biroq bu da’volarga oid rasmiy tasdiqlar yo‘q. Andijon viloyati FVB hodisa sabablarini hozircha oshkor qilmagan.

В Андижанской области в воскресенье на территории парка отдыха имени З. М. Бабура («Богишамол») обрушился аттракцион, в котором находились люди. Очевидцы сообщили, что в результате происшествия пострадали как минимум семь человек.
Андижанское областное управление по чрезвычайным ситуациям подтвердило, что 26 апреля в парке у одного из аттракционов сломалась металлическая конструкция. В ведомстве уточнили, что «двое граждан получили лёгкие телесные повреждения и им была оказана квалифицированная медицинская помощь».
По данным Kun.uz, обрушение произошло после того, как у аттракциона оборвалась цепь, из-за чего конструкция упала. В соцсетях также распространились видео, на которых видны разбросанные по земле элементы аттракциона.
Пользователи соцсетей также утверждают, что часть аттракционов якобы не проходила проверку, однако официальных подтверждений этим заявлениям нет. Андижанское областное управление по ЧС причины происшествия пока не раскрыло.