Hodisa 25-aprel kuni Vashingtondagi Washington Hilton mehmonxonasida AQSh prezidenti Donald Tramp ishtirokidagi kechki ovqat paytida sodir bo‘ldi. Otishma Oq uy muxbirlari yillik qabul marosimi chog‘ida yangragan, shundan so‘ng Tramp va vitse-prezident Jey Di Vens tezkor tarzda zaldan olib chiqilgan; guvohlar ma’lumotiga ko‘ra, mehmonlar stol ostiga yashirinishga majbur bo‘lgan.
Xabarlarga ko‘ra, Washington Hilton binosini Maxfiy xizmat bo‘linmalari qurshab olgan, hudud ustida vertolyotlar aylanib yurgan. Gumonlanuvchi qo‘lga olingan: dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, bu Kaliforniyadan 31 yoshli Koul Tomas Allen bo‘lib, u pompalı miltiq bilan qurollangan va zalga kirishga urinayotib Maxfiy xizmat xodimiga o‘q uzgan.

Инцидент произошел 25 апреля на ужине с участием президента США Дональда Трампа в отеле Washington Hilton в Вашингтоне. Стрельба прозвучала во время ежегодного приема корреспондентов Белого дома, после чего Трампа и вице-президента Джей Ди Вэнса оперативно вывели из зала; по данным очевидцев, гости были вынуждены прятаться под столами.
Как сообщается, здание Washington Hilton оцепили подразделения Секретной службы, а над районом кружили вертолеты. Подозреваемого задержали: по предварительным данным, это 31-летний Коул Томас Аллен из Калифорнии, который был вооружен дробовиком и, пытаясь пробраться в зал, выстрелил в сотрудника Секретной службы.