28-aprel kuni prezident Shavkat Mirziyoyev tanishdi Farg‘ona viloyati futbol assotsiatsiyasi markazi va «Neftchi» bolalar futbol akademiyasida yaratilgan sharoitlar bilan. Davlat rahbari obyektlarni ko‘zdan kechirdi, yoshlar bilan suhbatlashdi va mashg‘ulotlar jarayonini kuzatdi.
Professional klublar huzuridagi akademiyalarni rivojlantirish choralari doirasida 2025-yilda «Neftchi» bolalar futbol akademiyasi tashkil etildi. U 4,5 gektardan ortiq maydonni egallaydi va 150 nafardan ortiq yosh sportchini tayyorlashga mo‘ljallangan. Hududda turli o‘lchamdagi oltita futbol maydoni faoliyat yuritadi, zamonaviy tibbiy va reabilitatsiya uskunalari bilan jihozlangan fizioterapiya bo‘limi ishlaydi. Bundan tashqari, $1,1 mln mablag‘ hisobidan sun’iy qoplamali va havo gumbazli yopiq futbol manaji qurildi.
Futbolni jahon standartlari darajasida rivojlantirish va iqtidorli yoshlarni aniqlash maqsadida akademiyaga UEFA instruktori hamda boshqa xorijiy mutaxassislar taklif etilgan.

28 апреля президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в центре футбольной ассоциации Ферганской области и детской футбольной академии «Нефтчи». Глава государства осмотрел объекты, пообщался с молодёжью и понаблюдал за тренировочным процессом.
В рамках мер по развитию академий при профессиональных клубах в 2025 году была создана детская футбольная академия «Нефтчи». Она занимает более 4,5 га и рассчитана на подготовку свыше 150 юных спортсменов. На территории действуют шесть футбольных полей разных размеров, работает физиотерапевтическое отделение, оснащённое современным медицинским и реабилитационным оборудованием. Кроме того, за счёт средств в размере $1,1 млн построен крытый футбольный манеж с искусственным покрытием и воздушным куполом.
Для развития футбола на уровне мировых стандартов и выявления талантливой молодёжи в академию приглашены инструктор УЕФА и другие зарубежные специалисты.